دانستنی هایی درباره کیست و راه های درمان آن

دوشنبه 14 خرداد 1397 12:55 ق.ظ

 

علایم کیست در زنان چیست ؟

 • علایم کیست در زنان چیست ؟

  salamatmag 2 4 300x150 دانستنی هایی درباره کیست و راه های درمان آن

  در این مقاله در سلامت مگ به دانستنی هایی درباره کیست و راه های درمان آن می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

  کیست مثانه چیست؟

  کیست‌ها کیسه ای از بافت پرشده با هوا، چرک یا سایر مایعات می باشند. آن ها ممکن هست در هر جایی از بدن به صورت داخلی یا خارجی ظاهر خواهد گردید. کیست های مثانه، اصولا در دیواره مثانه ایجاد خواهد شد. این نوع کیست ها در اشخاصی که سیستم ادراری شان به طور طبیعی کار خواهد کرد به ندرت دیده خواهد شد. چنین مواردی اغلب کوچک می باشند و ضایعات بی خطری هستند که اصولا توجه افراد را به خود جلب نخواهند کرد.

  پزشک تنها زمانی که مشکلات لگنی را بررسی خواهد کرد می تواند چنین مواردی را دریافت کنید.

  در مثانه، کیست می تواند نشانه ای مشابه با نشانه های پولیپ را دارا باشد که رشد غیر طبیعی ضایعات سلولی هست. بر خلاف کیست ها، پولیپ ها با سایر مواد پر نخواهد شد.

  کیست ممکن هست در داخل، بر رویِ یا اطراف مثانه تشکیل بشود.

  کیست های مثانه تنها زمانی رایج می باشد که فرد سایر مشکلات مرتبط با سیستم ادراری را تجربه کرده باشد.

  انواع مختلفی از کیست های مثانه موجود است که بیشتر آن ها سرطانی نمی باشند. این نوع کیست ها اصولا نشانه ای از خود بر جای نخواهد گذاشت.

  فرد مبتلا به کیست امکان دارد ادرار مکرر یا دردناکی را تجربه بکند یا شرایطی داشته باشد که با سایر بیماری ها اشتباه گرفته بشود

  salamatmag 3 4 300x150 دانستنی هایی درباره کیست و راه های درمان آن

  کیست های مثانه سرطانی هستند؟

  کیست های مثانه اکثرا همیشه بی خطر و بی ضرر می باشند و این موضوع بدین معنی هست که چنین مواردی باعث ایجاد سرطان در فرد نخواهند شد. پزشک می تواند برآمدگی جدید تشکیل شده را بررسی بکند و بگوید این برآمدگی کیست هست یا تومور.

  احتمال سرطانی بودن تومور بیشتر می باشد. اگر برآمدگی به طور غیر طبیعی بزرگ باشد یا نشان دهنده سرطان بود پزشک می تواند روش های تشخیصی بیشتری را در بر بگیرد و از گزینه های درمانی برای بهبود شرایط استفاده بکند.

  بر اساس تحقیقات انجمن سرطان در آمریکا، عفونت مزمن مثانه می تواند خطر ابتلا به سرطان مثانه را بالا ببرد. اگر در این مورد نگران می باشید با پزشک مشورت نمایید او می تواند فاکتورهای خطر برایتان توضیح بدهد و نشانه ها را به دقت بررسی بکند

  نشانه های کیست مثانه

  بیشتر کیست ها موارد کوچکی می باشند که هیچ نشانه ای از خود ندارند. شخص ممکن است تنها زمانی که کیست بزرگ شده است یا می ترکد و باعث بروز عفونت گردیده، نشانه ای را تجربه نماید. شرایط زمینه ای می تواند به نشانه های دیگری هم منجر خواهد شد.

  اگر نشانه ها ظاهر شد ممکن هست در برگیرنده موارد زیر بوده باشد

  درد وقتی که دفع ادرار

  خون یا رشته های خونی موجود در ادرار

  نیاز دردناک به دفع کردن ادرار

  نیاز مداوم و فوری به دفع ادرار

  ناتوانی در کنترل کردن مثانه

  ادرار بیش از اندازه در شب

  درد در کمر یا بخشی از لگن

  بوی خیلی بد از ادرار

  نشانه های سایر مشکلات مثانه مانند سنگ کلیه و عفونت مجاری ادرار نیز امکان دارد شبیه این موارد بوده باشد. نشانه های این چنینی ممکن هست نشان دهنده سیستیت بینابینی بوده باشد که یک نوع بیماری مزمن مثانه هست و علت شناخته شده ای نداشته باشد. این شریط اغلب به درد شدید به هنگام دفع ادرار و تکرر ادرار منجر خواهد شد که بعضی موقع به هر ده دقیقه یکبار هم خواهد رسید. اشخاصی که سیستیت بینابینی دارند ممکن هست درد شدیدی را به هنگام پر بودن مثانه تجربه بکنند و زمانی که دفع ادرار انجام داده اند راحت شوند. بعضی از افراد نیز به هنگام مقاربت جنسی درد خواهند کشید و این موضوع در افرادی که کیست مثانه دارند رایج نمی باشد. تشخیص دقیق برای پیشگیری از بروز عوارض ناخواسته بسیار حیاتی است

  salamatmag 1 4 300x150 دانستنی هایی درباره کیست و راه های درمان آن

  علل کیست مثانه

  امکان دارد علل احتمالی اندکی برای این شرایط موجود باشد یا اصلا علت شناخته شده ای نداشته باشد.

  پزشک ممکن هست در مورد علت بیماری مطمئن بوده باشد یا اعتقاد داشته باشد که بخشی از مشکلات باعث ایجاد چنین شرایطی شده باشد. فاکتورهای زیر می تواند خطر توسعه چنین کیستی را در بدن فرد بالا ببرد:

  استفاده از کاتتر

  سابقه جراحی نزدیک در مثانه

  سابقه سنگ کلیه یا سنگ مثانه

  عفونت مجاری ادرار مکرر

  کیست های مثانه ممکن هست به خاطر شرایط کم یابی مثل cystitis cystic ایجاد شده باشد. این شرایط مرتبط با التهاب دائم در مجرای ادراری می باشد که به خاطر تحریک یا باکتری در مثانه اتفاق می افتد

  .


برچسب ها: دانستنی ، هایی ، درباره ، کیست ، و ، راه ، های ،